بارگیری...
خواب چیست؟

خواب چیست؟

خواب!

خواب برای ما موضوعی است که همیشه با آن درگیر هستیم.

همیشه می‌خواهیم ساعات بیشتری را بیدار بمانیم و از خوابیدن دوری کنیم و بیشتر به کارهای مورد علاقه‌مان برسیم. یک هفته همین کار را انجام بدهید، مثلا به جای 8 ساعت خواب شبانه 6 ساعت بخوابید. بعد ازگذشت چند روز تغییراتی که با آن روبرو شده‌اید را می بینید. سردردهای به یک‌باره، سرگیجه، دردهای شدیدی که در چشم ها به سراغتان می‌آید؛ و با اتفافاتی روبرو می‌شوید که قبلأ مواجه نبودید. سریعا متوجه خواهید شد همه اینها به خاطر این بوده که خوابتان کافی نبوده است.

در ادامه به برررسی خواب که از مهم‌ترین فعالیت‌های بدن است می‌پردازم زیرا در صورت نداشتن خواب کافی بدن ما با مشکلات زیادی روبرو می‌شود .‌

ما یک سوم عمر خود را در خوابیم و با انرژی به‌دست آمده از آن، دو سوم دیگر عمرمان را با صرف این انرژی سپری می‌کنیم.

در یک بررسی دانشمندان در محیط آزمایشگاه، موش‌های صحرایی را به مدت دو هفته از خواب محروم کردند؛ بعد از مدتی تمام آنها مردند. در آزمایش بعدی، محققان به شکل دیگری موش‌ها را از خواب محروم کردند. به این شکل که وقتی موش‌های مورد نظر می‌خوابیدند و به مرحله خواب عمیق یا مرحله رویا نزدیک می‌شدند، آنها را بیدار می‌کردند و این آزمایش هر بار تکرار می‌شد. تا در این آزمایش هم، موش‌ها بعد از گذشت ۴ تا ۶ هفته مردند. بدین ترتیب، دانشمندان نتیجه گرفتند که خواب نه تنها یک سیکل اضافی نیست بلکه برای جسم و روان موجودات از ضروریات است و یکی از پایه‌های اصلی سلامت به حساب می‌آید.

 البته قبل از قرن نوزدهم مردم فکر می‌کردند که وقتی خواب هستند مرده‌اند و خواب را شکلی از مرگ تصور می‌کردند. نقطه عطفی که در قرن بیستم اتفاق افتاد زمانی بود که معلوم شد مغز در حین خواب عمـلاً فعـال است. در زمان خواب، بخش‌هایی از مغز به خواب می‌رود اما قسمت عمده‌ای از این سیستم بیدار است و حتی فعالیتش نسبت به زمانی که بیدار است بیشتر است.

سیکل خواب

خواب یا به عبارتی سیکل خواب دو مرحله دارد:

سیکل اول

مرحله رم (rem) یا حرکت سریع جسمی.

در این مرحله مغز بسیار فعال است و در حالی که ماهیچه‌های بدن در حال استراحت هستند، چشم‌ها به سرعت به چپ و راست حرکت می‌کنند.

سیکل دوم

مرحله نان‌رم (nrem) یا بدون حرکت سریع جسمی است.

این مرحله چند قسمت دارد. خواب خیلی سطحی، خواب سطحی، خواب عمیق. بعد از خواب عمیق، نوبت به رویا و خواب دیدن می‌رسد. تمام سیکل‌ها و انواع خواب بین ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه اتفاق می‌افتد و بعد از آن دوباره همین سیکل تا زمانی که می‌خوابیم ادامه پیدا می‌کند.

نمی‌توان گفت که آیا خواب‌ها ناشی از وقایع زندگی روزانه فرد است یا در ارتباط با آنها هستند! امّا می‌توان گفت معمولا خواب‌ها ناخودآگاه فرد را به تصویر می‌کشند و گاهی اوقات مضمون خواب‌های افراد با اتفاقاتی که در روز برایشان رخ می‌دهد متفاوت است.

وقتی به قول معروف حالمان خوب است و روزمان خوب می‌گذرد، شب خواب ناگواری نمی‌بینیم ؛ اما گاهی وقت‌ها که اعصاب فرد سر مسئله‌ای به هم می‌ریزد، با خواب‌های بد، تلخ، ترسناک و گاهی عجیب و غریب روبرو می‌شود. با بررسی خواب‌ها، می‌توان برای حل مشکلات روحی افراد اقدام کرد. به همین دلیل خواب خوب و باکیفیت بسیار مهم است. از طرفی، دانش بشر درباره رویا و خواب‌دیدن بسیار ناچیز است. با این وجود، همین دانش ناچیز هم می‌تواند به بهبود شرایط روحی و روانی انسان‌ها کمک‌ کند.

نظرات کاربران

علی سه شنبه 1 مرداد 1398

خیلی ممنون از تمام زحمات شما

نظر بدهید