بارگیری...
ویژگی‌های بالش خوب برای افراد مختلف کدام است؟

ویژگی‌های بالش خوب برای افراد مختلف کدام است؟

بالش خوب برای گردن چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

همانند بسیاری از چیزهای دیگر، در مورد گردن‌درد نیز ذره‌ای پیشگیری بهتر از هزاران درمان است. برخی از علل درد گردن و شانه‌ها مربوط به افزایش سن بوده و برخی دیگر ناشی از آسیب‌هایی هستند که کنترل آن دراختیار شما نیست. اما نکاتی هستند که با دقت‌کردن به آنها مشکلات ناشی از درد گردن خود را می‌توانید به حداقل برسانید. مثلا نحوه خوابیدن شما؛ چراکه نحوه خواب و بالش و تشکی که استفاده می‌کنید تاثیر قابل توجهی بر گردن و شانه‌های شما می‌گذارند.

 

بهترین حالت خوابیدن برای گردن کدام است؟

دو حالت خواب بهترین وضعیت برای گردن محسوب می‌شوند؛ خوابیدن به‌پهلو و خوابیدن به‌پشت.

اگر شما به‌پشت می‌خوابید، بالشی گرد انتخاب کنید تا از انحنای طبیعی گردن شما محافظت کند. این ویژگی می‌تواند با قرار‌دادن یک رول زیر گردن در بالش‌های مسطح و یا با ‌استفاده از بالش مخصوص که یک پشتیبان گردن داخلی همراه با طراحی ویژه‌ای برای راحتی سر دارد استفاده کرد.

در ادامه نکاتی برای وضعیت خوابیدن به پشت و پهلوها آورده‌ایم که با توجه به آنها می‌توانید از گردنتان هنگام خواب محافظت کنید:

  • بالش پَر یک بالش خوب برای گردن است که به ‌سهولت شکل‌ گردن را به ‌خود می‌گیرد. اما بالش‌های پَر به مرور زمان فرورفته و خراب می‌شوند و طول عمر این نوع بالش‌ها بسیار کم است.
  • گزینه بعدی استفاده از بالش مموری‌فوم است که نقش و شکل سر و گردن را به خود می‌گیرد و سر را در آغوش گرفته اما در ناحیه گردن فرو ‌نمی‌رود؛ به این ترتیب از گردن پشتیبانی می‌کند.
  • از بالش‌های خیلی بلند و یا از تا‌کردن بالش زیر گردن خودداری کنید. این‌کار گردن را در طول شب به شکل خمیده نگه می‌دارند و در هنگام بیدار‌شدن به درد و ناراحتی در ناحیه ستون فقرات، کتف، کمر و گردن منجر می‌شوند.
  • افرادی که بیشتر به‌پهلو می‌خوابند بهتر است از بالشی استفاده کنند که زیر گردن بلند‌تر از زیر سر باشد و ستون فقرات را صاف نگه دارد. این بالش‌ها حاشیه عریضی دارند و فضای بین شانه و گوش را پر می‌کنند.
  • برای افرادی که عادت دارند به پشت و در وضعیت طاق‌باز بخوابند، استفاده از بالشی نسبتا نازک که قسمت پایین آن اندکی ضخیم‌تر است توصیه می‌شود تا به این طریق پشتیبان مناسبی برای نگه‌داشتن گردن در هنگام خواب ایجاد شود.
  • افرادی که عادت دارند روی شکم یا به اصطلاح در وضعیت «دَمَرو» بخوابند بهتر است ناز‌ک‌ترین بالش را برای خود انتخاب کنند تا از وارد آمدن فشار بر ناحیه تحتانی کمر در هنگام خواب تا حد‌امکان کاسته شود.
  • علاوه بر موارد فوق، قرار‌دادن یک بالش مناسب بین زانوها مانند بالشتک‌های مخصوص ارتوپدی می‌تواند به تسکین کشیدگی و کاهش فشار روی قسمت تحتانی کمر کمک‌کند.
  • در صورتی که سوار بر هواپیما قطار یا ماشین هستید، یا به تماشای تلویزیون نشسته‌اید، از بالشی استفاده کنید که شکل نعل اسب دارد و از افتادن گردن شما به پهلو هنگام خواب جلوگیری‌کند. اگر بالش در پشت گردن خیلی بزرگ باشد باعث خواهد شد سر شما به جلو خم شود، پس به اندازه بالش دقت نمائید.

 

خوابیدن روی شکم برای ستون فقرات بسیار مضر است، چراکه پشت شما حالت طاق پیدا خواهد کرد و گردن شما به پهلو خم خواهد شد. عادات خواب ما معمولا در دوران کودکی شکل می‌گیرد و تغییر آنها در بزرگسالی خیلی دشوار است. اگر دقت کرده باشید ما در همان حالت اولیه خواب باقی نمی‌مانیم و هنگام بیدار شدن متوجه می‌شوید که در وضعیت دیگری بیدار شده‌اید. بهتراست که تلاش کنید به پشت یا پهلو بخوابید که سالم‌تر از مابقی حالت‌ها است.

قابلیت تنفس ویژگی مهم یک بالش خوب

برخی از بالش‌های مموری فوم کاملا گردن و سر را در بر می‌گیرند و اجازه جریان هوا اطراف پوست را نمی‌دهند. این یعنی گردن شما در هنگام خواب عرق خواهد کرد و البته باعث می‌شود که شما سرتان را مرتب بچرخانید و در وضعیت‌های نامناسب قرار‌دهید.

بالشی که قابلیت تنفس خوبی داشته باشد شما را از مشکل عرق‌کردن در هنگام خواب نجات خواهد داد. مموری فوم یا فوم لاتکس طبیعی به‌دلیل روزنه‌هایی که در بافت خود دارند، قابلیت تنفس بهتری داشته و مشکل حبس گرمای بدن در زیر سر را ندارند.

یکی دیگر از نکاتی که باید مد نظر داشته باشید پارچه روکش بالش است که باید از الیاف طبیعی بوده و قابلیت تنفس خوبی داشته باشد. سر و گردن بطور مستقیم روی فوم قرار نمی‌گیرد و اگر روکش بالش، هوا و رطوبت را از خود عبور ندهد باعث عرق‌کردن پوست خواهد شد که نتیجه آن مختل‌شدن خواب شماست.

استفاده از الیاف بامبو در روکش بالش یکی از راه‌هایی است که به ‌شخص کمک می‌کند ضمن داشتن بالشی نرم از ویژگی‌های متمایز این الیاف نیز بهره‌مند شوند. الیاف بامبو ضمن داشتن قابلیت تنفس خیلی ‌بالا، ضد‌حساسیت نیز می‌باشند که برای افرادی که از آلرژی رنج می‌برند انتخاب مناسبی است.

انواع بالش

بالش‌ها یا معمولی هستند یا طبی. بالش‌های طبی موجود به دو دسته فومی و بادی تقسیم می‌شوند که البته متخصصان توصیه می‌کنند اگر می‌خواهید از بالش‌های طبی استفاده کنید بهتر است از انواع فومی آن استفاده کرده و بالش‌های بادی را هنگام سفر که بحث کمبود فضا برای بستن بار‌ سفر مطرح می‌شود، بکار ‌بگیرید.

دلیل این توصیه هم به هوشمند‌بودن بالش‌های طبی- فومی برمی‌گردد، چرا که این نوع بالش با تغییرات هوای محیط، تغییر حالت می‌دهد؛ یعنی اگر از یک بالش هوشمند دور‌گردن یا زیر ‌سر خود استفاده کنید، آن قسمتی از بالش که گودی گردنتان را پُر می‌کند، برجسته می‌ماند و سایر قسمت‌ها (مخصوصا بخشی که وزن اصلی سرتان روی آن است) کمی فرو می‌رود و بعد از اینکه شما بالش را از زیر سر یا دور گردنتان برداشتید، کاملا به شکل اولیه اش بازمی گردد.

بالش چهارگوش نمی‌تواند بالش مناسبی باشد چرا که به جای پر‌کردن ناحیه گودی‌گردن، زیر شانه‌ها را می‌گیرد و موجب قرار گرفتن ستون فقرات در حالت نامناسب و درگیری آن‌ها می‌گردد به گونه‌ای که نواحی گردن و کتف و شانه در حالت فشار و درگیری کامل قرار دارند و در این موارد فرد در هنگام بیدار شدن از خواب احساس خستگی، درد در نواحی گردن، شانه، کمر و حتی سر می‌کند. بنابراین بهترین شکل بالش، به صورت گرد است که بتواند گودی‌گردن را پر‌کند.

بالش‌ها برحسب نرمی و سفتی مخصوص چه کسانی هستند:

بالش نرم: بالش نرم و سبک برای افرادی که روی شکم می‌خوابند مناسب است زیرا از فشار آمدن به‌گردن جلوگیری می‌کند.

بالش سفت و ضخیم: بالش ضخیم و سفت، در شرایطی خوب است که سر در تماس با آن به جلو تمایل پیدا کند و نیز قوس بیشتری نسبت به سایر بالش‌ها داشته باشد. برای افرادی که به‌پشت یا طاق‌باز می‌خوابند این بالش بسیار مناسب است.

متخصصان استخوان و مفاصل معتقدند یک بالش خوب باید به اندازه‌ای سفت باشد که سر‌و‌گردن را با ستون فقرات به طور موازی قرار دهد، درست مانند وقتی که در حالت ایستاده هستیم.

بالش نازک و سفت: بالش نازک و سفت برای کسانی که به‌پهلو می‌خوابند بسیار مناسب است زیرا فضای خالی بین گوش و شانه را در این حالت پر‌می‌کند و بهترین تکیه‌گاه برای این افراد است. بهتر است بیشتر به پهلو یا پشت بخوابید زیرا خوابیدن روی شکم می‌تواند مشکلاتی جدی برای کمر و ستون فقرات ایجاد کند.

طول عمر و بهداشت بالش

ارتفاع مناسب برای یک بالش معمولاً 10 تا 15 سانتی‌متر است که باید به این موضوعوع توجه داشت تا موجب فشار بر دیسک‌ها و عضلات در زمان استراحت نگردد. برای رعایت بهداشت باید هر سال بالش خود را عوض کنیم تا از بروز یک‌سری بیماری‌های عفونی برای خود جلوگیری کنیم. 

شاید به‌نظر همه ما بالشی که زیر سرمان قرار می‌دهیم هیچ‌وقت کهنه نمی‌شود و به‌هیچ عنوان تاریخ مصرف ندارد و تا‌زمانی‌که پَر یا الیافش بیرون ‌نزند نیازی به عوضکردن آن نیست اما متخصصان بهداشت توصیه میکنند که هر 12 - 18 ماه بالش خود را نو‌‌ کنید.

در ضمن استفاده بیش‌از اندازه از یک بالش علاوهبراینکه مقاومت اولیه آن را از بین‌میبرد، میتواند وسیلهای مناسب برای اجتماع انواع قارچها، کپکها و گرد و غبارهایی بسیار ریز باشد و سبب ایجاد انواع آلرژی‌ها و حساسیتها شود. پس اگر از عمر بالشتان دو سال میگذرد، حتما به فکر خریدن بالشی جدید باشید.

محتوای بالش خوب از چه موادی پر شده است؟

  • بالش‌های معمولی یا سنتی داخل‌شان از الیاف، پر و پنبه پر شده است.

بالش‌هایی که از پَر، پُر‌شده است به‌نسبت نرم‌تر و البته گران‌ترند. شما اگر طرفدار بالشی سفت هستید، می‌توانید از بالش تمام‌پَر یا مخلوط پَر و کرک استفاده کنید. فقط اگر دچار حساسیت یا آلرژی هستید بالش پَر را به شما توصیه نمی‌کنیم.

انواع پنبه‌ها و متریال‌های مصنوعی که به لطافت و نرمی پَر هستند هم می‌توان جایگزین مناسبی برای پَر باشند به شرط آن‌که وقتی سر روی بالش قرار می‌گیرد، بالش فرم گردن و سر را به خود بگیرد و تحت فشار نباشد.

بالش‌هایی که از الیاف پلی‌استر پر‌شده‌اند، نازک و نرمند و قیمت مناسبی دارند ولی این‌گونه از بالش‌ها در اثر شست‌و‌شو دچار برآمدگی می‌‌شوند که می‌تواند برای گردن مضر باشد.

بالش‌های اسفنجی که بسیار نرم و گران هستند و شکل‌های منحنی‌مانندی دارند، پس از مدتی خوابیدن روی آن حالت سر را به‌خود می‌گیرند. بالش‌های اسفنجی نیز پس از مدتی استفاده و شست‌و‌شو جمع ‌می‌شوند، پس بهتر است پس از مدتی استفاده از بالش، برای راحتی و آسودگی بیشتر آن را عوض ‌کنید.

  • بالش‌های طبی همان بالش‌های سنتی خودمان هستند با این تفاوت که داخل‌شان به‌جای الیاف و پَر و پنبه، از فوم استفاده شده است.

اغلب سایز این بالش ها ۵۰×۷۰ است و دارای رویه پنبه‌ای هستند و وزن شان از ۸۰۰گرم تا ۱۵۰۰گرم است. بهتر است هنگام خرید، میزان شکل‌پذیری بالش را امتحان کرده و ضد‌باکتری بودن یا نبودن آن را از فروشنده سؤال کنید. اگر برایتان سؤال‌ شده که تفاوت این بالش با بالش‌های معمولی چیست؟ بدانید تفاوت‌شان در صاف و یک‌تکه نبودشان است. این بالش‌ها در قسمت پایینی کمی برآمده‌تر از سایر بخش‌هایش است تا بتواند به راحتی گودی گردن را پوشش دهد.

در ادامه به‌بررسی بالش خوب، برای افرادی که مشکلات جسمی دارند می‌پردازیم. 

شما که گردن درد دارید

از بالش‌های دورگردنی استفاده کنید. اگر مجبور هستید در طول روز با کامپیوتر کار کنید یا پشت فرمان بنشینید، این نوع بالش برای شما بهترین گزینه است. هنگام استفاده از این نوع بالش، سنگینی سر روی بالش می افتد و گردن مجبور به تحمل وزن سر نیست. البته نوع دیگری از این بالش‌های U شکل وجود‌دارد که دور بدن قرار می‌گیرد و برای کسانی که گودی‌کمر داشته و مجبورند به پهلو بخوابند مناسب است.

شما که زانو درد دارید

برای افرادی که زانو درد دارند خوابیدن به پهلو باعث ساییدگی بیشتر زانو‌ها و ایجاد درد شدید می‌شود. بهتر است از بالشتک‌ مخصوص زانودرد استفاده کنید که هنگام خواب بین زانو‌ها قرار می‌گیرد و از ایجاد چنین دردهایی جلوگیری می‌کند.

شما که باردار هستید

اکثر خانم‌های باردار به‌خصوص در ماه‌های آخر بارداری خود به پهلو می‌خوابند و ممکن است بزرگی و سنگینی شکم باعث آزار آنها در طول‌مدت خواب شود. چاره مشکل خانم‌های باردار، استفاده از بالش‌های بارداری است که برای قراردادن زیر شکم طراحی و تولید شده‌اند و در بیشتر داروخانه‌ها این بالش وجود‌دارد. البته بعد از زایمان هم می‌توانید از این بالش به‌عنوان بالش شیردهی و بعدتر برای آموزش نشستن به فرزندتان استفاده کنید.

شما که خر‌و‌پف می‌کنید

بله ! برای آسایش شما و اطرافیانتان هم تدابیری اندیشه ‌شده و بالش مخصوص خرو‌پفی‌ها ساخته‌شده‌است. بالش ضد خروپف نرمی و سفتی متعادلی دارد و در ارتفاع استاندارد تولید‌شده‌است. وضعیت سر و گردن شما روی این بالش طوری ‌است که تنفس شما بدون هیچ گرفتگی به‌راحتی انجام می‌گیرد.

نظرات کاربران

نظر بدهید